DCF 1.0

Malyj Bereznyj – obec 3 km od hraničného priechodu so SR, na konci obce (v smere na V.Bereznyj) po ľavej strane na kopčeku je kláštor /monastyr/

Kňahyňja – obec 3 km naľavo od hlavnej cesty, v kopcoch. Je známa v súvislosti s dopadom meteoritu. Nad obcou v lesoch slovensko-ukrajinského pohraničia vybuchol pri svojom dopade 9.júna 1866 asi 40 km nad zemou jeden z najväčších európskych meteoritov. Roztrieštil sa na 1200 úlomkov a najväčší kus o váhe vyše 279 kg sa našiel pod hraničným hrebeňom vrchu Stínska v lokalite Čorná mláka a je uložený v Prírodovednom múzeu vo Viedni. Menší kúsok o váhe 2,697 kg je uložený v Prírodovednom múzeu v Užhorode. Čorná mláka je teraz prírodná rezervácia vzhľadom na výskyt rašeliniskovej flóry, ktorá pokryla miesta dopadu úlomkov. K miestu dopadu vedie peší “náučný chodník” – Ekologična piznavaľna stežka Kňjagiňinska, avšak návštevu tejto lokality je lepšie vopred dohodnúť na Správe Užanského národného parku vo V.Bereznom, ktorý ochotne zabezpečia sprievodcu /vzhľadom na pohraničnú zónu/.

Siľ - obec v údolí riečky Už. Pomenovaná bola podľa soľných prameňov, ktoré sa tu v minulosti využívali na ťažbu soli odparovaním zo soľanky. Zachoval sa drevený kostolík sv.Bazyla z r. 1703. Možnosť privátneho ubytovania na č.d.10 – Maria Michajlivna Kovaľ a č.d.38 – Maria Jurijivna Chutorna.

Kostryno – obec v údolí riečky Už. Zachoval sa drevený kostolík z r.1645, kultúrna pamiatka. Z obce vychádzajú turistické chodníky . Možnosť ubytovania do 100 osôb v horskej ubytovni “Krasija” tel: 0038 03135 37299, ako aj v turistickom stredisku “Dubovyj gaj” – horský hotel /40 miest/ – tel. 0038 03135 37218 a 21478.

Žornava

Stužicja – obec v údolí rovnomenného potoka /ktorý pramení na Slovensku v pralese Stužica pod Kremencom /a tam sa vlieva do riečky Už. Údolie potoka Stužica je jedno z najtichších miest v pohorí, vhodných pre odpočinok. V obci sa nachádza drevený kostolík Sv.Petra a Pavla z r.1893. V strede obce je chránený strom – 600 ročný dub . Za obcou v smere hore potokom je turistické zariadenie Užanského národného parku /po dohode možnosť ubytovania aj táborenia. Odtiaľ pokračuje “náučný” turistický chodník pod názvom Naukovo-piznavaľna stežka “gora Kremenec” /9 km/ na vrch Kremenec /1211 m n.m./ – hraničný trojcíp štátov – Ukrajina, Slovensko, Poľsko. Privátne ubytovanie na č.d.173 – Vasiľ Jurijovič Vudmaska, č.d.189 -Viktor Jakovič Dinnik, č.d. 191 – Olena Mikolajivna Maloš, č.d.227 – Mikola Mikolajovič Mikitič, č.d.249 – Ostap Michajlovič Kaganec, č.d. 270 – Stepan Michajlovič Vudmaska.

Volosjanka – obec sa spomína v archívoch už od r. 1549 a nachádza sa v hornom toku riečky Už, medzi vrchmi Kyčera a Beskyd, 5 km od Užockého perevalu. Cez obec prechádza železničná trať – magistrála Užhorod – Ľvov. Nad obcou sa nachádza lyžiarsky vlek. V obci sa dá po dohode ubytovať vo väčšom počte v miestnej škole /vlastné spacáky a karimatky/. V súkromí na č.d.304 – Oleksej Jurijovič Bandur. Sú tu aj občerstvenia a obchody s bežnými potravinami. 3 km severne od obce sa nachádza horské lyžiarske stredisko Ščerbin, kde sa prevádzkuje 6 lyžiarskych vlekov. Tel.: 0038 03122 28687.

Užok – obec obkolesená vrchmi priamo pod hlavným hrebeňom Karpát, východisko na Užocký priesmyk – pereval. Spomína sa už v r.1582, drevený kostolík sv.Michajla Archanjela z r.1745 – jeden z najkrajších v údolí, 3 minerálne pramene. Kedysi za Rakúska -Uhorska tu boli slávne kúpele/60 lôžok/. V obci sa našiel bronzový meč z 9. – 10.storočia pred n.l. Možnosť ubytovania v miestnej škole, prípadne privátne na č.d.46 – Hana Mikolajivna Petik a č.d.120 – Maria Michajlivna Mikitič.

Užockyj pereval /priesmyk/ – 889 m n.m.,dôležité sedlo na hlavnom hrebeni ukrajinských Karpát

– riečka prameniaca v hrebeni Verchoviny vo výške 1000m n.m. Jej celková dĺžka je 133 km, z toho tečie po Ukrajine 107 km a poniže Užhorodu prechádza na Slovensko a po 26 km sa vlieva do Laborca. Ten sa vlieva do Latorice a táto zase po chvíli do Bodrogu a ten do Tisy. Rieka Tisa sa vliva do Dunaja a ten napája Čierne more. K prameňu rieky vedie z Užockého perevalu peší chodník – ekoturistična stežka Do vytoku ričky Už (značka – modrá vlnovka/ a schádza do obce Užok.